Noni – czy ma jakieś skutki uboczne

Owoc noni, ostatnimi czasy używany był przez koncerty farmaceutyczne jako leki o szerokim działaniu na przeróżne schorzenia i choroby. Zawiera duże ilości witaminy A,C, potas, wapń, sód, magnez oraz witaminy z grupy B. Z tego owocu pozyskuje się olej, ale najbardziej popularny jest sok z noni, będący jednym z podstawowych składników środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w Azji. Istnieją badana wskazujące, że oryginalny sok noni wykazuje pewne właściwości antyrakowe, choć nie zostało to jeszcze niepodważalnie udowodnione. Z całą pewnością jednak sok z noni na raka może pomóc w walce z tą chorobą.

Oprócz wyżej wspomnianych właściwości sok z owoców noni stosuje się również m in. w leczeniu alergii, depresji czy łuszczycy. Jednak należy pamiętać, że są też przeciwwskazania do przyjmowania noni.

Kto powinien unikać Noni?

Morwy indyjskiej w żadnej postaci nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, ponieważ mogą wystąpić nieprawidłowości z rozwojem płodu. Nie jest ona również wskazana dla dzieci. Sok z noni, mając właściwości przeciwbólowe, może niekorzystnie wpłynąć na serce oraz układ naczyniowy. Soku noni nie powinny pić osoby, które borykają się z wątrobą i jej niewydolnością.

Osoby z chorobą nerek również nie powinny go stosować. Nie wolno łączyć morwy indyjskiej z lekami o działaniu moczopędnym. Noni zawiera w sobie duże ilości potasu, przez co może negatywnie wpłynąć na jego poziom. Uważać należy podczas przyjmowania leków na nadciśnienie.

Z całą pewnością warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje picie soku z noni. Należy jednak pamiętać, że warto wcześniej się przebadać, aby mieć pewność, że sok z morwy indyjskiej nie spowoduje w naszym organizmie działań niepożądanych.

Share

Leave comment

Zapisz się do Newslettera!

Bądź na bieżąco z naszą ofertą i aktualnymi promocjami.